Wydawca treści Wydawca treści

Zasady dobrego zachowania w lesie

1. Nie śmieć! Śmieci zabierz ze sobą.

Śmieci stanowią istny problem w lasach. Niestety, im większe natężenie turystyczne, tym tych śmieci jest więcej… Dlatego apelujemy, żeby śmieci zabierać z lasu ze sobą!  Pozostawiony przez nas papierek, puszka, butelka, czy inny śmieć nie dość, że bardzo psują estetykę lasu i przeszkadzają innym turystom, to jeszcze mogą stanowić zagrożenie dla środowiska! Podczas pakowania plecaka na wyprawę, pamiętajmy również o zabraniu worka do którego będziemy pakować śmieci. Oprócz bycia kulturalnym turystą, który zabiera swoje śmieci, można także się dołączyć do akcji #zabierz5zlasu, w której oprócz swoich śmieci zabieramy 5 cudzych, i dzięki temu pozostawiamy po sobie las czystszy.

2. Parkuj w wyznaczonych miejscach. Nie zastawiaj wjazdu do lasu.

W okolicy wielu atrakcji turystycznych są wyznaczone miejsca postojów pojazdów. Parkingi znajdują się również w wielu sąsiadujących z atrakcjami miejscowościach.

Zastawianie dróg do lasu jest bardzo poważnym problemem. Utrudnia lub całkowicie uniemożliwia prowadzenie gospodarki leśnej przez leśników, ale przede wszystkim, blokuje wjazd do lasu dla różnych służb ratunkowych.

3. Szanuj przyrodę.

Nie niszcz niejadalnych grzybów. Nie zrywaj i nie wykopuj roślin. Trzymaj psa na smyczy, żeby nie płoszył dzikich zwierząt.

4. Zachowaj ciszę.

Wsłuchaj się w dźwięki przyrody. Nie zachowuj się głośno z szacunku dla innych turystów oraz aby nie płoszyć zwierzyny.

5. Biwakuj i rozpalaj ogniska w wyznaczonych miejscach.

Biwakowanie i rozpalanie ogniska w wyznaczonym miejscu pozwoli oddalić niebezpieczeństwo jakim jest pożar lasu.

6. Nie zbaczaj z wyznaczonych szlaków

Dzięki temu nie zgubisz się w lesie oraz nie zakłócisz spokoju dzikim zwierzętom. Dodatkowo, przez zbaczanie ze szlaków leśnych można doprowadzić do zniszczenia cennych płatów roślin chronionych.